הנתיב להתמכרות לסמים

קרדיטים לתצלום: Alamy

מכיוון שנבנית סיבולת, שימוש במריחואנה יכול להוביל את המשתמש לשימוש בסמים חזקים יותר כדי להשיג את אותה התמסטלות. כשהאפקט מתחיל להיחלש המשתמש עשוי לפנות לסמים חזקים יותר כדי להיפטר מהתנאים הלא רצויים שגרמו לו לקחת מריחואנה מלכתחילה. מריחואנה עצמה אינה מובילה את האדם לסמים אחרים; אנשים לוקחים סמים כדי להיפטר מסיטואציות או מרגשות לא רצויים. הסם (מריחואנה) מטשטש את הבעיה לזמן מה (בזמן שהמשתמש נמצא בסוטול). כשה-"סוטול" נמוג, הבעיה או המצב הלא רצוי חוזרים בצורה חזקה יותר מלפני כן. המשתמש עשוי לפנות לסמים חזקים יותר מכיוון שמריחואנה אינה "עובדת" יותר.

הרוב הגדול של משתמשי קוקאין (99.9 אחוז) התחילו להשתמש לראשונה ב-”סם הכניסה”, שהם מריחואנה, סיגריות או אלכוהול. כמובן שלא כל מי שמעשן מריחואנה או חשיש עובר להשתמש בסמים יותר קשים. חלק לעולם לא עושים זאת. אחרים מפסיקים להשתמש במריחואנה לגמרי. אולם חלק כן עוברים לסמים קשים יותר. במחקר אחד נתגלה שלנערים (בני 12 - 17) שמשתמשים במריחואנה יש סיכוי גדול פי 85 להשתמש בקוקאין מאשר לנערים שלא עישנו אותה, וש-60% מהנערים שמעשנים חשיש לפני גיל 15 עוברים להשתמש בקוקאין.

מריחואנה לפעמים משולבת עם סמים קשים יותר. ג'וינטים לפעמים מוטבלים ב-PCP, חומר חזק מעורר הזיות. PCP הוא אבקה לבנה שזמינה גם בצורת נוזל, שבה משתמשים עם קנביס. PCP ידוע כגורם להתנהגות אלימה וליצירת תגובות פיזיות קשות הכוללות התקפי התכווצות, תרדמת ואפילו מוות.

"קיבלתי את הג'וינט הראשון שלי במגרש המשחקים של בית-הספר שלי. אני מכורה להרואין עכשיו, ורק עכשיו סיימתי את הטיפול השמיני להתמכרות לסמים." – קריסטיאן