מריחואנה

בדרך להתמכרות לסמים

The road to drug abuse.
Hands lighting a cannabis joint.

אדם שמשתמש בסמים למטרות פנאי משתמש במריחואנה כדי להשיג את ההשפעה שהיא יוצרת ואת הסוטול שהוא רוצה לקבל ממנה. שימוש ממושך בונה עמידות ויכול להוביל את המשתמש לקחת סמים חזקים יותר כדי לקבל את אותה תחושת הַי. כשההשפעות מתחילות להיחלש, האדם עשוי לפנות לסמים חזקים יותר כדי להיפטר מהמצבים הלא רצויים שגרמו לו להשתמש במריחואנה מלכתחילה. המריחואנה עצמה לא מובילה את האדם לסמים אחרים.

אנשים לוקחים סמים כדי להיפטר מסיטואציות או מרגשות לא רצויים. המריחואנה מטשטשת את הבעיה לזמן מה (בזמן שהמשתמש נמצא בהַי). כשתחושת ההַי עוברת, הבעיה, המצב או הסיטואציה הלא רצויים חוזרים בצורה חזקה יותר מאשר לפני כן. ואז המשתמש עלול לפנות לסמים חזקים יותר מכיוון שהמריחואנה כבר לא "עובדת" יותר.

ישנה גם העובדה שאנשים שמשתמשים במריחואנה בדרך כלל נמצאים ביחד כקבוצה במסיבות או פשוט מבלים ביחד כדי לצרוך אותה. ואז כשמישהו מוסיף סם חדש לקבוצה הזאת, זה חלק מהמנטליות של הקבוצה להצטרף לעניין ולהתנסות בסם החדש הזה שעלול להיות ממכר.

הרוב הגדול של משתמשי הקוקאין (90%) התחילו קודם כול להשתמש בסם כמו מריחואנה, בסיגריות או באלכוהול.34 כמובן, לא כל מי שמעשן מריחואנה וחשיש עובר להשתמש בסמים קשים יותר. יש אנשים שאף פעם לא עושים את זה. אחרים מפסיקים לגמרי להשתמש במריחואנה. אבל יש אנשים שכן. מחקר אחד גילה שלנערים (בני 12 עד 17) שמשתמשים במריחואנה יש סיכוי גדול פי 85 להשתמש בקוקאין מאשר לנערים שלא נגעו בה, וש-60% מהנערים שמעשנים מריחואנה לפני גיל 15 עוברים לקוקאין.35

יבלתי את הג'וינט הראשון שלי במגרש המשחקים של בית-הספר שלי. עכשיו אני מכור להרואין, ולאחרונה סיימתי את הטיפול השמיני שלי בהתמכרות לסמים". – קריסטיאן