סמים סינתטיים

מהו סם סינתטי?

סמים סינתטיים הם כימיקלים המיוצרים על-ידי האדם להבדיל מחומרים טבעיים.

סמים סינתטיים אחרים שנפוצים בשוק, לרבות אקסטזי, LSD ומתאמפטמין, מתוארים בחוברות אחרות מהסדרה 'האמת על סמים'. החוברת הזו מתארת את העובדות לגבי "מריחואנה סינתטית" (מבסוטון או נייס גאי), "ממריצים סינתטיים" (מלחי אמבט) וסם הידוע כ-"N-bomb". אלה הם חלק מהסמים הסינתטיים הידועים כ-"סמי פיצוציות".

סמי פיצוציות – ניסוי מסוכן

כדי להבין מהם מריחואנה סינתטית ומלחי אמבט, ואיך הם נוצרו, דבר ראשון צריך לדעת מה זה "סם פיצוציות". סם פיצוציות הוא סם סינתטי (מיוצר באופן כימי) שהוא גרסה כלשהי של סם לא חוקי ששונה במקצת כדי להימנע מהסיווג כסם לא חוקי. ביסודו של דבר, הוא ניסוי של כימאי ליצור סם חדש שניתן למכור אותו באופן חוקי (באינטרנט או בחנויות), כדי שסוחרי הסמים יוכלו להרוויח כסף בלי לעבור על החוק. כאשר הסוכנויות לאכיפת החוק מגלות את הכימיקלי החדשים שנוצרו באופן הזה ומוציאות אותם מחוץ לחוק, היצרנים מערבבים נוסחה שונה כדי שוב להתחמק מהחוק. אז אותו המחזור חוזר על עצמו.

חלק מהסמים האלה נמכרים דרך האינטרנט או בחנויות מסוימות (כ-"תערובות צמחיות לעישון"), בעוד שאחרים מוסווים כמוצרים ש-"לא נועדו למאכל אדם" (כגון "קטורת צמחית", "דשן לצמחים", "מלחי אמבט" או "מנקה תכשיטים") כדי להסתיר את הכוונה האמיתית שלהם ולהימנע מכללי הבטיחות והבריאות.

עקב המספר ההולך וגדל של הכימיקלים שמפותחים באופן הזה, למשתמשים בסמי פיצוציות אין שום דרך לדעת מה מכילים הסמים שהם לוקחים. בנוסף לכך, בגלל ששינוי קטן שנעשה בהרכב של סם ידוע עלול – לעתים קרובות – ליצור סם חדש עם תוצאות מאוד שונות, למשתמשים אין אפשרות לחזות את ההשפעה של החומרים שהם לוחקים על הבריאות.

בארצות-הברית, כ-200 עד 300 סמי פיצוציות חדשים אותרו בין 2009 ל-2014, כשרובם מיוצרים בסין.1 יותר מ-650 סמי פיצוציות חדשים הציפו את אירופה בעשר השנים האחרונות. חלקם מכילים כימיקלים שעדיין לא זוהו במלואם, ושהשפעתם על הגוף והמיינד עדיין לא ידועה.2