3.2 קרא את החוברת

קרא: מהם הסיכונים של אל-אס-די?

מהם הסיכונים של אל-אס-די?

ההשפעות של האל-אס-די הן לא צפויות. הן תלויות בכמות הסם שנלקחת, במצב הרוח והאישיות של האדם ובסביבה שבה הסם נלקח. זה הימור – היי מטורף ומעוות או דאון חמור שמלווה בפרנויה1.

בדרך כלל, חווים את ההשפעות הראשונות של האל-אס-די אחרי שלושים עד שישים דקות לאחר לקיחת הסם. לעתים קרובות האישונים מתרחבים. טמפרטורת הגוף יכולה לעלות או לרדת, בשעה שלחץ הדם וקצב הלב עולים או יורדים. הזעה או צמרמורות הן תופעות די שכיחות.

אנשים שמשתמשים באל-אס-די חווים לעתים קרובות אובדן תיאבון, נדודי שינה, יובש בפה ורעידות. שינוי בראיה הוא התופעה השכיחה ביותר – המשתמש יכול להיעשות מקובע על החוזק של צבעים מסוימים.

המשתמש חווה גם שינויים קיצוניים במצב הרוח, החל מ-"אושר עילאי" מרחף ועד לאימה טהורה. הדבר הגרוע ביותר הוא העובדה שהמשתמש לא יכול לזהות איזה תחושות נוצרות על-ידי הסם ואיזה הן חלק מהמציאות.

כמה משתמשי אל-אס-די חווים אושר עילאי עז שהם קוראים לו באופן שגוי "הארה".

ולא רק שהם מנתקים את עצמם מהפעילויות הרגילות שלהם בחיים, אלא הם גם מרגישים דחף להמשיך לקחת עוד ועוד סם כדי לחוות שוב את אותה תחושה. אחרים חווים מחשבות ורגשות עזים ומפחידים, פחד מפני איבוד שליטה, פחד מפני אי-שפיות ומוות ותחושת יאוש בזמן שהם לוקחים את הסם. כאשר מתחיל "טריפ רע" לעתים קרובות אין שום דרך לעצור אותו והוא יכול להימשך עד לשתיים עשרה שעות. למעשה, ישנם אנשים שלעולם לא מתאוששים מפסיכוזה שנגרמה על-ידי אסיד.

אם לוקחים כמות מספיק גדולה של אל-אס-די הוא גורם להזיות חזותיות. אצל המשתמש בסם, תחושת הזמן ותחושתו לגבי עצמו משתנות. גדלים וצורות של דברים הופכים להיות מעוותים, וגם תנועות, צבעים וצלילים. אפילו חוש המישוש של האדם ותחושות הגוף הרגילות הופכות למשהו מוזר ומשונה. לפעמים תחושות "מצטלבות", וגורמות למשתמש להרגיש כאילו שהוא שומע צבע ורואה צליל. השינויים האלה יכולים להיות מפחידים ולגרום לפאניקה.

היכולת להפעיל שיקול דעת ולהבחין בסכנות רגילות נפגעת. אדם שמשתמש באל-אס-די עלול לנסות לצאת מהחלון כדי לראות את האדמה "יותר מקרוב". הוא יכול לחשוב שזה נחמד להביט בשקיעה – בעוד שהוא לא מודע לעובדה שהוא עומד במרכז צומת סואן.

משתמשי אל-אס-די רבים חווים "פלאשבקים" (הבזקים מהעבר), או התרחשות חוזרת של טריפ מאל-אס-די, שבדרך כלל מתרחשים ללא כל התראה מוקדמת, זמן רב אחרי לקיחת האל-אס-די.

טריפים רעים ופלאשבקים הם רק חלק מהסכנות של השימוש באל-אס-די. משתמשי אל-אס-די יכולים לחוות פסיכוזות ארוכות טווח או דיכאונות חמורים.

בגלל שהאל-אס-די מצטבר בגוף, המשתמשים מפתחים סיבולת לסם. במילים אחרות, חלק מהמשתמשים שלוקחים את הסם שוב ושוב צריכים לקחת מינונים יותר ויותר גדולים כדי להגיע ל-High. דבר זה מגביר את ההשפעות הגופניות וגם את הסיכון לפסיכוזה שנובעת מטריפ רע.

"בגיל 13 שתיתי אלכוהול בפעם הראשונה וזמן קצר אחר כך השתמשתי במריחואנה. ואז די מהר הגיע לידיים שלי אל-אס-די והתמכרתי, ולקחתי אותו כמו שאוכלים סוכריות.

לילה אחד, במהלך אחד הטריפים שלי התעלפתי והתעוררתי עם דם על כל הפנים וקיא שיוצא לי מהפה. איכשהו הערתי את עצמי וניקיתי את עצמי. נכנסתי למכונית, ונהגתי, רועדת, לבית של ההורים שלי. נכנסתי למיטה עם אימא שלי ובכיתי.

בגיל עשרים ואחת נכנסתי לגמילה הראשונה שלי." – דונה
  1. 1. פרנויה: חשד, אי אמון או פחד מאנשים אחרים