האמת על פנטניל

מנה קטלנית של הרואין (משמאל) ומנה קטלנית של פנטניל (מימין).

מה הופך את בן דודו הסינתטי של הקוקאין, פנטניל, לאחד הסמים הכי קטלניים בעולם?

סוחרי הסמים מערבבים פנטניל לתוך קוקאין והרואין, ומספר רב של צעירים מתים. זאת מגפה. "מזוויע", אומרת אחות מקצועית בניו-זילנד. אכן, בזמן שהיתה ירידה במגמת מקרי המוות רק מאופיואידים במרשם, מיתות בגלל מנת יתר של פנטניל עלו בצורה דרמתית, עלייה של 540 אחוזים בשלוש שנים.

פנטניל הוא משכך כאבים מאופיואיד סינתטי שרושמים אותו כדי לטפל בכאב חמור. הוא בן דודו של ההרואין, אבל הרבה יותר קטלני כי הוא הרבה יותר חזק – חזק פי 50 מהרואין, לפי 'המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן'. התצלום מימין מראה מנה קטלנית של הרואין, כ-30 מיליגרם, בהשוואה לפנטניל, מנה של 3 מיליגרם. למעשה, כוחות ההצלה שמגיבים לקריאות חירום בגלל מנת יתר צריכים להיות זהירים – רק לגעת בו או לנשום אותו יכול להיות קטלני.

הפנטניל חזק יותר מההרואין בגלל הבדלים במבנה הכימי. שני הכימיקלים משפיעים על "קולטני האופיואידים" במוח. אבל הפנטניל מגיע לשם מהר יותר מאשר הרואין כי יותר קל לו לעבור דרך השומן במוח. הוא גם נתפס על האופיואיד בצורה כל-כך חזקה שלא נדרש הרבה כדי להדליק את ההשפעות של האופיואיד בגוף.

בגלל שהפנטניל הוא אבקה עדינה, קל מאוד לערבב אותו בתוך סמים אחרים. הוא נראה זהה להרואין, אז המשתמשים שמזריקים הרואין שמעורבב עם פנטניל, לא ידעו שהם מזריקים מנה קטלנית לפני שזה מאוחר מדי.


אנחנו באמת רוצים לשמוע ממך

למורים ולמחנכים שמשתמשים בתוכנית הלימודים של 'אמת על סמים' יש הרבה מה לומר על איך הילדים מגיבים לתוכנית. הנה המשוב האחרון.

מורה לחינוך לבריאות

"אני אוהבת את התוכנית הזאת! התלמידים באמת זוכים לראות מה חווה המשתמש ומה התוצאות של זה, אז ועכשיו. יש לזה עוצמה אדירה. תודה רבה על הפצת התוכנית!"

מורה למדעי המשפחה ולבריאות הסביבה

"תודה רבה על כל מה שאתם והאנשים מ-'עולם נקי מסמים' עושים. אני חושב שהתוכנית היא הטובה ביותר שאי פעם השתמשתי בה".

קצין קישור בית-ספרי

"אני לא יכול לספר לכם עד כמה התרשמתי מהחוברת הפרסומית שנשלחה אליי. הילדים נותנים לי כזה פידבק חיובי, וגם ההורים. אפילו יש לי תלמידה אחת בבית-ספר יסודי שנתנה את המידע לאחותה בתיכון".

יועץ בית-ספר

"החומרים האלה עדכניים, מרתקים, אמינים ורבי-השפעה! התלמידים שלי היו מרותקים לגמרי בזמן שהם צפו בפרקים של הסרט התיעודי, שעורר הרבה שיחות משמעותיות. התלמידים שלי גם מאוד נהנו לקבל עותקים משלהם של חוברות המידע ורבים מהם קראו שוב את החומרים וגם קראו הלאה".

מורה לבריאות ולמנהיגות

"תוכנית הלימודים שלכם היא ברכה ומתנה מדהימה לי ולתלמידים שלי. היא מוצגת באופן כזה שהתלמידים שלי מקבלים אותה ללא היסוס. אין לי תקציב לשיעורי הבריאות שלי. כל המשאבים שאני לוקח מגיעים מכיסי. תוכנית הלימודים שלכם ללא תשלום לא תסולא בפז".

מורה לחינוך לבריאות

"תודה בשמי לתורמים שלכם. החומרים שלכם מכילים את המידע הכי מתאים לבני נוער שאי פעם השתמשתי בו בכיתות שלי!"


עובדות

האמת על סמים
התוכנית של 'האמת על סמים' כוללת מגוון של תוכניות חינוכיות.

14

חוברות

שמלמדות את האמת על הסמים שנמצאים בשימוש הנפוץ ביותר

17

סרטוני וידיאו קצרים

שמפריכים את השקרים הנפוצים ביותר שהסוחרים מספרים למשתמשים פוטנציאליים

111

דקות

של סרט תיעודי, שמופיעים בו מכורים לשעבר שמספרים את סיפורם

22

שפות

שבהן החומרים של 'האמת על סמים' תורגמו וזמינים

16

מיליון חוברות

שחולקו בשנה האחרונה בלבד


הצל חיים צעירים

תמוך ב-'מוסד לעולם נקי מסמים', ועזור להגן על חייהם של צעירים מההשפעות ההרסניות של סמים. התרומות שלך מאפשרות לנו לתת את החומרים החינוכיים שלנו ללא תשלום לבתי-ספר, לארגוני נוער ולקבוצות ולאנשים אחרים. התמיכה שלך עוזרת להביא לאנשים את העובדות הנחוצות כדי לחיות חיים בריאים ונקיים מסמים.