מסוחר סמים לחונך לבני נוער

טוני מנדז מלמד את תוכנית 'האמת על סמים' לבני נוער מגוואטמלה ב-'תוכנית ההתערבות לבני נוער' שלו.

טוני מנדז נחוש להשתמש במה שהוא למד מהשגיאות שלו כדי לתת בחזרה לבני הנוער היום כדי שיוכל להיות להם עתיד טוב יותר.

למרות שהוא גדל אצל הורים כמרים בבית נוצרי, טוני מנדז, שנולד בגואטמלה וגדל בקליפורניה, הלך לאיבוד לאורך הדרך.

בגיל 18, הוא נתפס עם קוקאין ונכנס לכלא בפעם הראשונה. כאשר שוחרר, הוא אמר לעצמו שהוא ישתנה, אבל בסופו של דבר הוא הצטרף לכנופיה ונכנס אפילו עמוק יותר לסמים.

הוריו ניסו לעזור אבל לא ידעו איך.

בגיל 24 הגיעו החדשות שלאביו נותרו רק שלושה חודשים לחיות. מנדז היה הרוס. "רציתי לפצות על כל מה שעשיתי, באותם שלושה חודשים", הוא אומר. הוא בילה יום ולילה עם אביו, אבל בסוף אביו נפטר באוגוסט 1994. "הרגשתי כל-כך אשם על כך שכאשר הוא היה חי לא הקשבתי לו".

בזמן שמנדז היה רוצה לומר שזאת היתה נקודת המפנה, האובדן רק דחף אותו עמוק יותר. בסופו של דבר הוא מצא את עצמו מעורב גם בסחר בסמים – כשהוא מבריח סמים דרך נמל התעופה הבינלאומי של לוס-אנג'לס.

"הרגתי את עצמי לאט לאט", הוא נזכר.

מ-1985 עד 2001, הוא הלך לכלא כ-20 פעמים. הוא גם התחתן והפך לאבא. אבל רק ב-2001, כשהוא בכלא עם ילד בן שנתיים בבית, הוא ראה לבסוף את האור.

"לא רציתי שהבן שלי ילך באותה הדרך", הוא אומר. "נמאס לי לברוח מהמציאות ותמיד להיות אומלל. הגעתי להחלטה סופית וכנה: אני הולך לעשות שינוי בחיים שלי ולעזור לאחרים".

מאותו יום והלאה עד עכשיו, 15 שנה מאוחר יותר, מנדז לא נגע בסם. והוא מקיים את החלטתו לעזור לאחרים.

הוא חזר לגואטמלה וייסד 'תוכנית התערבות לבני נוער', תוכנית שמרחיקה בני נוער מסמים ומפשע באמצעות שיעורים על מיומנויות בחיים, חונכות בבית-הספר וסיורים בבתי כלא ובחדרי מתים. "להראות להם איפה הם ימצאו את עצמם אם הם ימשיכו לצרוך סמים", אומר מנדז.

התוכנית שלו מושתתת על 19 השיעורים של תוכנית הלימודים של 'האמת על סמים', שזמינה למחנכים ללא תשלום. כל שיעור לוקח את הנוער דרך 14 החוברות של 'האמת על סמים', נותן את הנתונים האמיתיים על הסמים הנפוצים ביותר ממריחואנה ואלכוהול לסמים סינתטיים וקוקאין ולשימוש בתרופות מרשם.

החוברות מלוות בסרט התיעודי 'אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים', שבהם מכורים לשעבר מספרים על ההתנסויות שלהם עם אותם סמים.

"ככל שאתה יודע יותר על סמים, כך אתה חושב יותר לפני שאתה משתמש – אתה לא כל-כך סקרן", הוא אומר. "זה קשה לראות את הילדים האלה נופלים במלכודת של סמים ואלימות. אני יודע מניסיוני איך ההרגשה כשאין לך מישהו לדבר איתו ומה קורה כשאתה עושה החלטות גרועות".

אבל רק ב-2001, כשהוא בכלא עם ילד בן שנתיים בבית, הוא ראה לבסוף את האור.

הוא מספר על אחד מהצעירים הרבים שבחייהם הוא נגע: "ילד בן 13 בא אליי אחרי השיעור וסיפר לי שהוא זקוק לעזרה – הוא היה על סמים, היה רוצח שכיר והוא לא ידע איך לצאת מזה. הכנסתי אותו לגמילה, ופעם בשבוע לימדתי אותו את 'האמת על סמים'. עכשיו הוא חזר לבית-הספר והציונים שלו והחיים שלו השתנו. והוא רוצה להיות יועץ לבעיות סמים".

מנדז חנך כבר מאות בני נוער בשבעה בתי-ספר והוא מקבל שיחות טלפון כל יום מהורים שרוצים שילדיהם ישתתפו בתוכנית שלו. הוא אפילו מבקר את בני הנוער ש-"לא הקשיבו" – ועכשיו הם בכלא.

"אני רואה את עצמי בכל ילד שקורא לעזרה. כי לכולם מגיעה הזדמנות שנייה", הוא אומר. "כשאני רואה את הילדים רעבים לידע והם באים אליי ורוצים לשמוע אותי, או מתקשרים אליי כשיש להם בעיות, אני יודע שאני עושה את ההבדל. אם אבא שלי היה חי, אני יודע שהוא היה גאה בי. ... זה אותו הדבר שהוא עשה בתור כומר – הגשת עזרה לאחרים".


תרום

תמוך ב-'מוסד לעולם נקי מסמים', ועזור להגן על חייהם של צעירים מההשפעות ההרסניות של סמים. התרומות שלך מאפשרות לנו לתת את החומרים החינוכיים שלנו ללא תשלום לבתי-ספר, ארגוני נוער וקבוצות ואנשים אחרים. התמיכה שלך עוזרת להביא לאנשים את העובדות הנחוצות להם כדי לחיות חיים בריאים ונקיים מסמים.