"מסע אופניים/ריצה" למען עולם נקי מסמים משנה את הגישה של מדינה לסמים

הספורטאים עוזבים את העיר Moravské Budějovice, עם תלמידי תיכון שמצטרפים.

חמש-עשרה שנים ברציפות, רצים ורוכבי אופניים מתאספים למרתון בתמיכה בחיים נקיים מסמים ותורמים לירידה הלאומית בשיעור השימוש בסמים.

הרפובליקה הצ'כית טובעת בסמים. מתוך אוכלוסייה של 10 מיליון, עד 80,000 חשודים בשימוש כרוני בסמים. וכש-28 אחוזים מהאוכלוסייה משתמשים במריחואנה – יותר מ-60,000 משתמשים מדי יום – השימוש במריחואנה ברפובליקה הצ׳כית הוא הגבוה ביותר בין כל מדינות אירופה.

ולסטימיל שפאלק זיהה שהתשובה האמיתית היחידה היתה חינוך אפקטיבי נגד סמים. הוא החליט לנקוט עמדה אישית כדי לעצור את המגפה ולהשתמש בספורט ובאתלטיקה בתור האמצעי למסר שלו למען עולם נקי מסמים.

לכן ב-2003, שפאלק וצוותו השיקו אירוע ארצי שנקרא "לרוץ למען הרפובליקה הצ׳כית ללא סמים״. משתתפי המרתון רצו מעיר לעיר, כשהם מפיצים את חוברות 'האמת על סמים'. כשהוא ראה את התוצאות, שפאלק הבין שהצעירים רעבים למידע כן ואמיתי על סמים והחליט להרחיב את ההגעה של הקמפיין על-ידי הוספת מרכיב שני – רכיבה על אופניים. כך נולד "מסע האופניים/ריצה" הראשון.

מסע האופניים/ריצה השנתי ה-15 התחיל בעיר Orlová והסתיים 12 יום ו-1,250 ק"מ מאוחר יותר. הספורטאים ביקרו 38 ערים והגיעו ליותר מ-120,000 בני נוער ואזרחים צ׳כים עם האמת על סמים. זה בנוסף לכשלושה מיליון איש שאליהם הגיעו דרך העיתונים, הטלוויזיה, הרדיו והמדיה באינטרנט. בכל עיר, פקידי ממשל מקומיים הצטרפו על-ידי חתימה על ההצהרה של "אמור לא לסמים".

ולסטימיל שפאלק זיהה שהתשובה האמיתית היחידה היתה חינוך אפקטיבי נגד סמים. הוא החליט לנקוט עמדה אישית כדי לעצור את המגפה ולהשתמש בספורט ובאתלטיקה בתור האמצעי למסר שלו למען עולם נקי מסמים.

אחרי שנים של עבודה קשה, הם שינו את הגישה כלפי סמים במדינה – הממשלה תומכת עכשיו בחינוך על סמים ותומכת ב-׳עולם נקי מסמים'.

באופן משמעותי יותר, השימוש בסמים ברחבי המדינה פחת: בהתאם לדו"ח השנתי של הממשלה, מספר המכורים הכבדים לסמים ירד לראשונה מזה שמונה שנים וצריכת האלכוהול בקרב ילדים מתחת לגיל 16 ירדה גם היא.

"זה מה שבאמת חשוב", אומר שפאלק. "ידעתי שלתוכנית הזאת יש את הפוטנציאל להציל אינספור חיים. וזה מה שהיא עשתה. וזאת הסיבה שבגללה מעולם לא הרמתי ידיים במאבק שלי נגד סמים".


עובדות

מה ששנה אחת יכולה לעשות
כמה אנשים אפשר ללמד בשנה אחת? הנה תוצאות של 'עולם נקי מסמים' במשך 12 חודשים.

187

תחנות

שידרו את תשדירי השירות שלנו למניעת סמים 'הם אמרו, הם שיקרו' ל-113 מיליון אנשים בקירוב.

5,024

בתי-ספר

ברחבי העולם קיבלו חומרים או הרצאות של ׳עולם נקי מסמים' שהפריכו את המיתוסים על סמים באמצעות האמת.

236,164

תלמידים

למדו על 'האמת על סמים' וקיבלו עידוד לבחור בחיים נקיים מסמים.

21,119,024

מבקרים

באתר DrugFreeWorld.org כדי לקבל משאבים חינוכיים אפקטיביים וללא תשלום על סמים.

222,998,328

אנשים

שהגיעו אליהם רק בשנה האחרונה עם חלוקת חוברות, סמינרים חינוכיים והמדיה.


תרום

תמוך ב-'מוסד לעולם נקי מסמים', ועזור להגן על חייהם של צעירים מההשפעות ההרסניות של סמים. התרומות שלך מאפשרות לנו לתת את החומרים החינוכיים שלנו ללא תשלום לבתי-ספר, ארגוני נוער וקבוצות ואנשים אחרים. התמיכה שלך עוזרת להביא לאנשים את העובדות הנחוצות להם כדי לחיות חיים בריאים ונקיים מסמים.