האמת על קראטום

העלים של צמח הקראטום, שלעתים קרובות מייבשים וטוחנים אותם לאבקה, הם סם חזק שזכה לפופולאריות בתור תחליף לאופיאטים.

אנשים מסוימים מתייחסים לקראטום בתור סם מסוכן כמו הרואין ומת'. אבל מה זה?

התלמידים קנו אותו במרכולים. ילד אחד היה כל-כך מכור שהוא היה צריך ללכת לגמילה. "הוא בר-השוואה להרואין סינתטי", מדווח מומחה אחד למניעת שימוש בסמים.

קראטום הוא עץ טרופי (Mitragyna speciosa) שמקורו מדרום-מזרח אסיה. משתמשים בעלים המרים שלו, שמכילים רכיבים פסיכואקטיביים שדומים לאופיאודים, בגלל השפעותיהם על שינוי מצב הרוח, הפחתת כאב ובתור אפרודיזיאק. אנשים לועסים אותם, מעשנים אותם, חולטים אותם או מוסיפים אותם למזון. יש לסם שמות רבים: ספיד צמחי, ביאק-ביאק, קטום, קהואם, איתנג או תום. מוכרים אותו בחנויות טבע, בחנויות טבק ובאינטרנט בתור אבקה ירוקה, בקפסולות או בתור תמצית או מסטיק.

תופעות לוואי חמורות כוללות בחילה, גירוד, הזעה, פה יבש, עצירות, הטלת שתן מוגברת ואיבוד תיאבון. שימוש ממושך יכול לגרום לאיבוד משקל, אנורקסיה, נדודי שינה והתכהות של העור. כמה אנשים דיווחו שהם חוו "פסיכוזה של קראטום" – הזיות, אשליות ובלבול חמור.

הקראטום ממכר. במחקר אחד, 50 אחוזים מהאנשים שהשתמשו בו לאורך זמן (שישה חודשים או יותר) חוו תסמיני גמילה חמורים, כגון עוינות, אגרסיביות, שינויים רגשיים, כאבי שרירים ועצמות, תנועות גפיים קופצניות; 80 אחוזים מהאנשים שניסו להיגמל לא הצליחו.

אוסטרליה, מיאנמאר, מלזיה ותאילנד הוציאו את הקראטום מחוץ לחוק וכמה מדינות אחרות מטילות עליו הגבלות חמורות. בארה"ב, הוא אינו נמצא תחת פיקוח פדראלי אבל הוא לא חוקי בשש מדינות.


אנחנו באמת רוצים לשמוע ממך

במאמר הזה ראית איך מורי נהיגה וקציני משאבים בבתי-ספר יכולים להגיע לצעירים עם חינוך נגד סמים. הנה מה שיש להם לומר על התוכנית של 'האמת על סמים'.

חבר מועצת מנהלים לחינוך נגד סחר בסמים
"אני משתמש בתוכנית הלימודים של 'עולם נקי מסמים' כל הזמן והיא מדהימה. למעשה, אנחנו נמצאים כרגע בחלק על סמים בחינוך לתנועה. השתמשתי בחלק של 'מערכונים' על אלכוהול וקרוב לוודאי שזה היה הדבר הכי מגניב שעשיתי במשך הרבה זמן. אני אשלב את שאר הדברים בחלק מאוחר יותר של התוכנית. אני מודה לכם מאוד ומעריך את עבודתכם!"

קצין משאבים בבית-ספר, אילינוי
"כמדריך של DARE מאוד אהבתי את הצורה שבה התוכנית 'האמת על סמים' ערוכה. מערכי השיעור הם לא מהסוג של 'ילדים קטנים'. הם ממש עוזרים לילדים לחשוב ועוזרים לפתח יכולת טובה להחליט החלטות".

מורה ללימוד נהיגה, ורמונט
"תלמידים לעתים קרובות אומרים לי שסרטוני הווידיאו של 'עולם נקי מסמים' מופקים באופן מאוד מקצועי והם בין סרטוני הווידיאו הטובים ביותר שאני מקרין. כשאני מלמד כמה כיתות במקביל אני לא זוכר איזה סרטון על סמים הקרנתי אחרון. הילדים תמיד זוכרים! הם מקדישים להם תשומת לב בשיעור שלי".

קצין משאבים בבית-ספר, פלורידה
"חבילת החינוך שלכם, 'האמת על סמים', עזרה לי מאוד להעביר מסר ברור ומציאותי לבני הנוער בבית-הספר שלי בנוגע לסכנות שבסמים. אני רוצה להודות לכם שוב על התוכנית רבת הערך הזו".

מורה ללימוד נהיגה, ניו-המפשיר
"התלמידים מזדהים עם המצבים מהחיים האמיתיים שאנשים מתנסים בהם. תוכנית הלימודים הזאת יוצאת מן הכלל!"

מורה ללימוד נהיגה, וירג'יניה
"המידע מאוד טוב ואינפורמטיבי. למעשה, אתה לא צריך להמציא את הגלגל מחדש. אתה מקבל את המידע וכל מה שאתה צריך לעשות זה להשתמש בו. משאב מצוין!"


תרום

תמוך ב-'מוסד לעולם נקי מסמים', ועזור להגן על חייהם של צעירים מההשפעות ההרסניות של סמים. התרומות שלך מאפשרות לנו לתת את החומרים החינוכיים שלנו ללא תשלום לבתי-ספר, לארגוני נוער ולקבוצות ואנשים אחרים. התמיכה שלך עוזרת להביא לאנשים את העובדות הנחוצות להם כדי לחיות חיים בריאים ונקיים מסמים.