מגיעים לכל ילד

דארן סטיטורה (במרכז) עבד עם אלפי קבוצות ויחידים – כמו השוטרים האלה ממסצ'וסטס – כדי להביא לצעירים את 'האמת על סמים'.

דארן טסיטורה נחוש שכל ילד בארה"ב ילמד את 'האמת על סמים', והוא רציני בקשר לזה.

כאשר דארן טסיטורה, יליד בוסטון, היה בן 15, שבעה מחבריו מתו מסמים או מאלכוהול: שניים בתאונות אופנוע בעקבות סמים, ארבעה בתאונות דרכים בעקבות נהיגה בשכרות, אחד נורה כשהוא ניסה לקנות קוקאין והאחרון נורה על-ידי אביו המבוהל כשהוא תקף את אביו בהתקף זעם שנגרם מקוקאין. "החלטתי שאני לא רוצה למות, שאני לא רוצה ללכת בדרך הזאת", אומר טסיטורה. "החלטתי שאני רוצה לעשות משהו בקשר לבעיית הסמים בכדור הארץ, בגלל שהם השפיעו על החיים שלי במידה כזאת משמעותית".

כאשר 'המוסד לעולם נקי מסמים' נוסד ב-2006, טסיטורה ראה את המטרה שלו ודרך להגשים אותה. "רציתי ש-'עולם נקי מסמים' יגיע לכל בית-ספר במחוז. רציתי להגיע לכל ילד בגיל שאני הייתי בו".

אלה לא היו מילים ריקות. הוא התחיל לחפש מוסדות שהיו יכולים להגיע אליו ואל חבריו לפני שהסמים והאלכוהול הגיעו אליהם.

כאשר כמעט 29 אחוז מכל הרוגי תאונות הדרכים בארה"ב קשורים לשימוש באלכוהול ו-16 אחוז לשימוש בסמים, המוסד הראשון שהוא יצר איתו קשר היה המרכז ללימודי נהיגה. המורים בו נדרשים להעביר חינוך נגד סמים במהלך שעתיים עד שלוש שעות בתוכנית הלימודים שלהם, אז גרסה שהותאמה להם במיוחד של תוכנית 'האמת על סמים' היתה בהחלט מתאימה.

הוא השתתף בוועידות של מורי נהיגה וסיפק חומרים ללא תשלום, העביר הרצאות על העקרונות המנחים והעביר סמינרים של הכשרה. הוא התקבל בהתלהבות. המורים התלהבו שהם יכולים להגיע לבני הנוער ושמחו שיש להם שותף במאמץ.

"סרטוני הווידיאו הועילו במיוחד לתלמידים בגיל בית-ספר, כי הם קיבלו מידע מצעירים שהיו שם ועשו את זה", אומר מנהל ב-'עמותת החינוך האמריקאית לבטיחות בתעבורה' (ADTSEA).

טסיטורה והצוות שלו משתתפים עכשיו או מספקים חומרים לכל ועידה ארצית של לימודי נהיגה בארה"ב. מדובר ב-18 ועידות בשנה והתוכנית פועלת כבר שבע שנים. ועם חומרים שבינתיים הגיעו ל-10,000 מורים, צעירים רבים מקבלים את העובדות האמיתיות על סמים לפני שהם בכלל מתיישבים מאחורי ההגה.

אבל רוב הצעירים נתקלים בסמים זמן רב לפני שהם מספיק בוגרים כדי לנהוג וטסיטורה רוצה להגיע לכולם.

"תמיד עבדתי עם המשטרה", מציין טסיטורה. "הם עובדים בבתי-ספר והמשימה שלהם היא לעזור לילדים. אני אוהב אנשים כאלה".

המשטרה מספקת את קציני המשאבים של בתי-הספר (SROs) – שוטרים שתפקידם ליצור סביבת לימודים בטוחה לילדים. ומאחר של-SROs יש תפקיד נוסף ללמד נגד סמים, הם שותפים ברורים בהגעה לכל ילד.

"אם מישהו מאיתנו היה יודע את זה, לא היינו נוגעים בהם. ואני לא חושב שהחברים שלי היו מתים עכשיו".

'עולם נקי מסמים' השתתף בינתיים בוועידות שנתיות של 'ההתאחדות הארצית של קציני משאבים לבתי-ספר' (NASRO) ב-11 השנים האחרונות וטסיטורה מכשיר עכשיו SROs בתוכנית הזאת באופן קבוע.

SRO אחד מבולטימור כתב: "אני משלב את התוכנית של 'האמת של סמים' במצגות שלי של חינוך נגד סמים בשלוש השנים האחרונות. תודה לך על הביקור שלך ועל כך שפקחת את עיניהם של ה-SROs במחוז בולטימור עד כמה התוכנית של 'האמת על סמים' היא באמת טובה".

כשהוא מרגיש עידוד מהתקדמות התוכנית עד עתה ומהחברים החדשים שהוא רכש, טסיטורה נחוש בדעתו כתמיד: "אני באמת מאמין שאנחנו יכולים להיפטר מהסמים. ברגע שכולם ילמדו מהם סמים ומה הם עושים, הם לא ירצו להשתמש בהם. אם מישהו מאיתנו היה יודע את זה, לא היינו נוגעים בהם. ואני לא חושב שהחברים שלי היו מתים עכשיו".


תרום

תמוך ב-'מוסד לעולם נקי מסמים', ועזור להגן על חייהם של צעירים מההשפעות ההרסניות של סמים. התרומות שלך מאפשרות לנו לתת את החומרים החינוכיים שלנו ללא תשלום לבתי-ספר, לארגוני נוער ולקבוצות ואנשים אחרים. התמיכה שלך עוזרת להביא לאנשים את העובדות הנחוצות להם כדי לחיות חיים בריאים ונקיים מסמים.