מציתים תנועה כדי להשמיד את מגפת הסמים בברזיל

יותר מ-5,500 מתנדבים עזרו להפיץ יותר משני מיליון חוברות של 'האמת על סמים' בריו דה ז'ניירו, ועבדו בשיתוף פעולה עם שוטרים ומחנכים כדי להשיק תנועה שהתחילה במשחקים האולימפיים ואז עברה לשכונות העוני של ברזיל, כשהם מפיצים את העובדות ומפחיתים את הביקוש לסמים במידה משמעותית.

צבא של מתנדבים ברזילאים של 'עולם נקי מסמים' מתמודדים עם מדינה שנמצאת באמצע משבר של קראק קוקאין – ומהווים דוגמה למה שניתן להשיג עם הכלים הנכונים.

הכול התחיל עם התקרבות אולימפיאדת הקיץ בריו דה ז'ניירו, בזמן שהכותרות הבינלאומיות חזו אסון. ברזיל סובלת ממגפת קראק כלל-ארצית, ועם כ-2.8 מיליון של משתמשי קוקאין, המדינה צורכת 18 אחוז מהייצור העולמי של קוקאין. זה הופך את ברזיל לצרכנית הגדולה ביותר אחרי ארצות-הברית, ובהחלט תורם להפיכת ברזיל לאחת המדינות האלימות ביותר בעולם.

מאחורי הקלעים, 'עולם נקי מסמים' (DFW) ברזיל התכונן ובנה צוותים כדי להתמודד עם בעיית הסמים בהתקפה חזיתית. עם זאת, כדי להגיע למדינה עם צפיפות האוכלוסין החמישית בגודלה בעולם צריך קבוצה מאוד גדולה, ולכן DFW ברזיל יצרו שיתופי פעולה עם כל מי שרוצה לטפל בבעיה: קבוצות ללא כוונת רווח, כמרים וקהל המאמינים שלהם, אתלטים אולימפיים, נציגים רשמיים של כוחות אכיפת החוק ואפילו רקדני סמבה. כאשר כולם התאחדו, זה היה צבא מרשים שכלל יותר מ-5,500 מתנדבים.

המטרה הראשונית של התנועה היתה להפיץ מיליון חוברות של 'האמת על סמים' לפני המשחקים האולימפיים ובמהלכם. המטרה הזאת הושגה, עם הפצה לתושבים מקומיים, אתלטים ומבקרים בחוף קופקבנה, לאורך שדרות אולימפיקו וברחבי כל האתרים המרכזיים של המשחקים.

ראש העיר של ריו דה ז'ניירו הצטרף לקבוצה, כשהוא מעניק מכתב תמיכה ומאפשר ל-DFW ברזיל להקרין את תשדירי השירות של 'האמת על סמים' ב-'אתרי השידורים החיים', שם המבקרים התאספו באלפיהם כדי לצפות במשחקים בשידור חי על מסכים גדולים בחוץ. תשדירי השירות הוקרנו 204 פעמים ל-1,680,000 איש. ובמהלך כל הזמן הזה המדיה של 'האמת על סמים' שודרה בטלוויזיה וברדיו והופיעה בדפוס.

הצוות המורחב של DFW ניצל את המומנטום והמשיך קדימה. ההתקדמות הבאה שלהם היתה הפצה בשכונות העוני הידועות לשמצה של ברזיל. הודפסו עוד מיליון חוברות בפורטוגזית ברזילאית, הפעם עם הלוגואים של השותפים שלנו כולל יחידת המשטרה הציבורית של ריו, "Papo de Responsa", העירייה של דוקה דה קקסיאס ומשרד החינוך של סאו פאולו. בסופו של דבר, חולקו לא מיליון אלא שני מיליון חוברות.

עם מיליוני אנשים שלמדו את האמת, ריו דה ז'ניירו ראתה ירידה חסרת תקדים בהחרמת סמים על-ידי הרשויות מ-2008: ירידה של 42 אחוזים בהחרמה של מריחואנה, ירידה של 40 אחוזים בהחרמה של קוקאין ורידה של 51 אחוזים בהחרמה של קראק. מזכיר הסדר החברתי בריו תיאר את התמונה הגדולה כאשר הוא אמר "בהינף יחיד, הצתם תנועה של עולם נקי מסמים כאן בריו ועבור כל ברזיל".


נוקטים פעולה
הקם קבוצה של עולם נקי מסמים

התוכנית של 'האמת על סמים' בנויה בצורה כזאת שקבוצות אחרות יכולות לאמץ אותה ולהשתמש בה כתוכנית משלהם. אינספור מחנכים, שוטרים וארגונים ללא כוונת רווח עשו בדיוק את זה.

אבל יש אנשים אשר רוצים להצטרף לצוות המוסד ולהתחיל קבוצה משלהם של 'עולם נקי מסמים'. אנחנו בהחלט לא יכולים להגיע לכל כדור הארץ בעצמנו, אנחנו מקבלים אותך בברכה להיות חלק ממלחמת המצווה שלנו.

כאשר אמירה ביזט, תלמידה במכללה באלג'יריה, התקשרה למוסד ושאלה מי מפעיל קבוצה במדינה שלה, שאלנו אותה "מה לגבייך?"

ובאותו רגע ביזט הצטרפה לקבוצה, קיבלה את החבילה הגדולה הראשונה של חומרי 'האמת על סמים', גייסה כמה חברים והתחילה לקבוע פרזנטציות בבתי-ספר. זה עד כדי כך קל.

אם אתה רוצה להתחיל קבוצה באיזור שלך, כתוב לנו ואנחנו נעזור לך להתחיל.


הצל חיים צעירים

תמוך ב-'מוסד לעולם נקי מסמים', ועזור להגן על חייהם של צעירים מההשפעות ההרסניות של סמים. התרומות שלך מאפשרות לנו לתת את החומרים החינוכיים שלנו ללא תשלום לבתי-ספר, לארגוני נוער ולקבוצות ולאנשים אחרים. התמיכה שלך עוזרת להביא לאנשים את העובדות הנחוצות כדי לחיות חיים בריאים ונקיים מסמים.