אל-אס-די

אל-אס-די: היסטוריה קצרה

אלברט הופמן:
קרדיט לתצלום: מוסד אלברט הופמן

אלברט הופמן, כימאי שעבד ב-Sandoz Pharmaceutical, סינתז 1 את ה-LSD לראשונה בבזל, שוויצריה, ב-1938, בזמן שחיפש ממריץ לדם. אבל השפעותיו גורמות ההזיות לא היו ידועות עד 1943, כשהופמן צרך במקרה אל-אס-די. מאוחר יותר נמצא שמנות קטנות בגודל של 25 מיליגרם (משקל הזהה לכמה גרגרי מלח) שנלקחות דרך הפה יכולות לגרום להזיות חזקות.

טימות'י לירי, פסיכולוג בהארוורד, שקידם את השימוש באל-אס-די וסמי הזיה פסיכיאטריים אחרים, נאסר ונכלא בעוון פשעים הקשורים לסמים.
קרדיט לתצלום: DEA/המעצר של טימות'י לירי

בגלל שהוא דומה לכימיקל הנמצא במוח ודומה למספר היבטים של פסיכוזה, ה-אל-אס-די היה בשימוש במחקרים של פסיכיאטרים בשנות ה-40, ה-50 וה-60 של המאה ה-20. אף כי החוקרים נכשלו למצוא כל שימוש רפואי לסם הזה, הדוגמיות החופשיות שסופקו על-ידי Sandoz Pharmaceutical לניסויים, הופצו באופן נרחב והובילו לשימוש נרחב בחומר הזה.

אל-אס-די פורסם בשנות ה-60 על-ידי אנשים כגון הפסיכולוג טימות'י לירי, שעודד תלמידים אמריקאים "לקחת סמים, להיות מודעים לעולם הסובב אותם, להתנתק מהתרבות השולטת של חיי השגרה". זה יצר תרבות-נגד שלמה לשימוש בסם וגרם להפצה של הסם מאמריקה לבריטניה ולשאר אירופה. אפילו כיום, השימוש ב-אל-אס-די בבריטניה הוא גבוה יותר בצורה משמעותית משאר חלקי העולם.

תוכניות פסיכיאטריות לשטיפת מוח שמתמקדות באל-אס-די ובסמי הזיה אחרים יוצרות דור של מסוממים.

בזמן שתרבות-הנגד של שנות ה-60 השתמשה בסם כדי לברוח מבעיות החברה, קהילת המודיעין במערב והצבא ראו בו נשק כימי פוטנציאלי. ב-1951 ארגונים אלה החלו סדרה של ניסויים. חוקרים אמריקאים ציינו ש-אל-אס-די "מסוגל לגרום לקבוצת אנשים, לרבות קצינים צבאיים, להיות אדישים לסביבתם ולמצב שלהם, יכול להפריע לתכנון ולשיקול הדעת, ואפילו ליצור חרדה, בלבול בלתי נשלט ואימה".

ניסויים בנושא האפשרות לשימוש ב-אל-אס-די כדי לשנות את האישיות של מטרות מודיעיניות וכדי לשלוט באוכלוסיות שלמות, המשיכו עד שארצות-הברית הוציאה את הסם אל מחוץ לחוק ב-1967.

תדירות השימוש ב-אל-אס-די ירדה בשנות ה-80, אבל עלתה שוב בשנות ה-90. במשך כמה שנים מאז 1998, אל-אס-די הפך להיות בשימוש נרחב יותר על-ידי בני נוער ואנשים צעירים במועדוני ריקודים ובמסיבות רייב שנמשכו כל הלילה. השימוש פחת באופן משמעותי בסביבות שנת 2000.

"בימים שאחרי השימוש שלי ב-אל-אס-די, הייתי מאוד מודאגת ובדיכאון חמור. אחרי ה-"טריפ" הראשון שלי על אל-אס-די, הייתי לוקחת אותו לעתים קרובות, לפעמים אפילו ארבע או חמש פעמים בשבוע במשך תקופה ארוכה. בכל פעם שלקחתי את הסם, המצב המנטלי שלי התנתק יותר ויותר מהמציאות. התוצאה הסופית היתה שלא יכולתי להרגיש נורמלית בתוך הגוף שלי". – אנדראה

  1. 1. סינתזה: ליצור סם על-ידי שילוב כימיקלים.