משככי כאבים

מהם משככי כאבים?

משככי כאבים במרשם רופא הם תרופות חזקות שמפריעות להעברת המסרים העצביים במערכת העצבים שאותם אנו חווים ככאב. רוב משככי הכאבים ממריצים גם חלקים של המוח שקשורים להנאה. לכן, בנוסף לחסימת הכאב הם יוצרים מצב של "היי".

משככי הכאבים החזקים ביותר נקראים אופיאטים, שהם תרכובות דמויות אופיום1 הם מיוצרים כדי לפעול על מערכת העצבים באותה הדרך כמו הסמים שמופקים מפרג, כגון הרואין. האופיאטים שנמצאים בשימוש בשכיחות הרבה ביותר כוללים אוקסיקודון, הידרוקודון, מפרידין, הידרומורפון ופרופוקסיפן.

לאוקסיקודון יש את הפוטנציאל הגדול ביותר לשימוש ולסכנות הגדולות ביותר. הוא חזק כמו הרואין והוא משפיע על מערכת העצבים באותו האופן. אוקסיקודון נמכר תחת שמות מסחריים רבים, כגון פרקודן, אנדודן, רוקסיפרין, פרקוסט, אנדוסט, רוקסיסט ואוקסיקונטין. הוא מגיע בצורת טבליות.

הידרוקודון נמצא בשימוש עם כימיקלים אחרים וזמין בתרופות מרשם נגד כאבים בצורת טבליות, כמוסות וסירופים. שמות מסחריים כוללים אנקסיה, דיקודיד, היקודן, היקומין, לורסט, לורטב, נורקו, טסיונקס וויקודין. המכירות והייצור של התרופה הזאת גדלו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, כמו גם השימוש הלא חוקי בה.

מפרידין (שם מסחרי דמרול) והידרומורפון (דילאודיד) מגיעים בצורת טבליות ופרופוקסיפן (דרוון) מגיע בכמוסות, אבל שלושתם ידועים בכך שהם מרוסקים, מוזרקים, מוסנפים או שמעשנים אותם. דרוון, שנאסר לשימוש בבריטניה מאז 2005, נמצא בין עשרת הסמים שמדווחים כגורמי המוות הרבים ביותר בארה"ב. דילאודיד, שנחשב לחזק פי 8 מאשר מורפיום, נקרא לעיתים קרובות "הרואין של בית מרקחת".

"בגיל 20 נעשיתי מכור לסם נרקוטי2, התמכרות שהחלה כאשר קיבלתי תרופות מרשם בעקבות ניתוח. בשבועות שבאו לאחר הניתוח בנוסף לבליעת הטבליות, ריסוקן אפשר לי לבטל את מנגנון השחרור המבוקר של התרופה ולבלוע או להסניף אותה. הוא גם יכול להיות מוזרק, ליצירת הרגשה הזהה להזרקת הרואין. הגמילה הגופנית מהסם מלווה בלא פחות מאשר כאבים מייסרים". – ג'יימס

  1. 1. אופיום: תמצית חומה ודביקה המופקת מפרג האופיום.
  2. 2. סם נרקוטי: סם שמשפיע על מערכת העצבים המרכזית (מוח וחוט השדרה), שעלול לגרום לסחרחורת, חוסר בקואורדינציה וחוסר הכרה.


כינויי רחוב

משככי כאבים: שם גנרי אוקסיקודון פרופוקסיפן הידרומורפון מפרידין הידרוקודון שם מסחרי אוקסיקונטין פרקודן פרקוסט אלגוליזין פלדון פטידין שמות רחוב אוקסי אייטיז אוקסיקוטון אוקסיסט הילבילי הרואין פֶרס פרקס משכך כאבים וייקס היידרוס פינקס פוטבולז פינק פוטבולז ילואו פוטבולז סיקסטי-פייבז אנז ג'וס דיליז הרואין סם רחוב דמיז משכך כאבים